Dřevěné podlahy – tradice i exotika

Dřevo je oblíbeným tradičním materiálem, který je využíván v mnoha oblastech. Jednou z nich jsou i podlahy.

Dřevěné podlahy jsou klasikou, která při správné péči vydrží dlouhá léta a dodá interiéru jedinečnou a útulnou atmosféru. Pozitivní vlastnosti dřeva udržují jeho stabilní oblibu, a to i přes jeho vyšší pořizovací cenu. Dřevěné podlahy jsou typické pro rustikální a tradiční stavby, kde jiná varianta často ani není vhodná. Hodí se ale takřka do každého domu či bytu. Nabídka podlah ze dřeva je široká. Díky tomu je možné vybrat vhodný druh podle jeho vlastností a vzhledu pro každý interiér tak, aby podpořil osobitost jeho majitele. Volit je možné mezi tradičními i exotickými dřevinami.

Pokládka a údržba podlah

Pokud dřevěné podlaze dáme péči, kterou potřebuje, odvděčí se nám svou krásou a svým unikátním, živoucím charakterem. Velkou výhodou je i možnost poměrně snadné renovace. Pokládka dřevěné podlahy se provádí různými způsoby – nejčastěji se lepí přímo na podklad pomocí kvalitního lepidla. Následně se brousí a ošetří vhodnými přípravky, jako jsou laky, oleje nebo mořidla. Takto se pokládají hlavně masivní prkna a parkety.

 

Důležité je dodržení správných povrchových úprav, abychom vyloučili rizika, jakými jsou například hořlavost materiálu, změny objemu vlivem vyšší vlhkosti vzduchu, napadení hmyzem či houbami.

Parkety a průmyslové mozaiky

Pro moderní dřevěné parkety je typický líbivý a přírodní vzhled. Mohou být pokládány i v několika barevných kombinacích. Jejich výhodou je odolnost a možnost mnohanásobné renovace, díky čemuž parkety vydrží krásné i dlouhou řadu let. Jsou vhodnou dřevěnou podlahou pro běžný provoz v bytě i v kanceláři.

 

Finančně méně náročnou variantou jsou tzv. mozaikové parkety (průmyslové mozaiky), které díky svým kvalitám prožívají opravdový comeback. Průmyslová mozaika je tvořená malými kousky dřevin, které jsou k sobě slepeny izolační látkou či podkladovou textilií.

 

Využití parket i průmyslových mozaik je široké – byty, kanceláře, obchody nebo třeba i tělocvičny. Pokládka se provádí lepením na vyrovnaný podklad a následně se podlaha na povrchu zbrousí.

Podlahová prkna

Podlahová prkna jsou vyráběna z kvalitního masivního dřeva. Největší využití mají ve velkých místnostech, kde můžeme na větší ploše ocenit přirozenou kresbu dřeva. Žádanými druhy podlahových prken jsou smrková a dubová.

Masivní dřevěné podlahy

Při představě poctivých masivních dřevěných podlah v nejvyšší kvalitě se nám vybaví interiér s příjemnou atmosférou a stylovým dojmem. Jsou známy svou dlouholetou historií. Masivní dřevěné podlahy jsou používány již celá staletí především z důvodu, že nikdy neztrácejí svou kvalitu, teplo a skutečný přírodní design. Přidáním nejnovějších postupů a nejmodernějších technologií je výsledkem odolný a krásný produkt s dlouhou životností. Materiál je možné volit ze široké nabídky typů dřeva – jak z listnatých, tak z jehličnatých stromů. Oblíbené jsou například dubové masivní dřevěné podlahy. Dubové dřevo je pevné, tvrdé a trvanlivé a v neposlední řadě se pyšní skvělým vzhledem.

 

Další variantu pak představují plovoucí dřevěné podlahy. Jejich výhodou je rychlá montáž a v případě nutnosti i demontáž.

Exotické dřeviny

Masivní dřevěné podlahy z exotických dřevin jsou opravdovou špičkou jak v designu interiéru, ale také co se užitných hodnot týče. Hlavní předností je neuvěřitelná barevná škála odstínů – od světlých, přes mahagonové, po hnědé a černé. 

 

Exotické dřeviny mají atraktivnější vzhled, protože jejich letokruhy vytvářejí překrásné obrazce neobvyklých tvarů. Jsou také stabilnější, více pružné, odolné vůči sesychání, napadení hmyzem, některé z nich (Teak, Cumaru, Ipe) jsou dokonce odolné i vůči vlhkosti. Z exotických dřevin je tedy možné postavit i venkovní terasy či podlahy v okolí bazénů.

 

Exotické dřeviny se dovážejí ze tří hlavních lokalit: z Indonésie, z Afriky a z Jižní Ameriky.


16.10. 2014 09:52

Dubové parkety Průmyslová mozaika Masivní dřevěná podlaha

Články Pokládka podlahy

Pokládka podlahy -

Při výběru podlahy myslete na barvy. Světlá opticky rozjasňuje a zvětšuje

Když hledáme vhodnou podlahu do malé místnosti, měli bychom vybírat ze světlých variant. Podlahy světlých odstínů dokážou menší místnosti alespoň opticky zvětšit. Čím to je? Světlé barvy odráží světlo a tím dělá prostor vzdušnější a větší. Další výhodou je, že světlé barvy jsou spojovány s čistotou a klidem, takže se vám v takových prostorách bude dobře odpočívat. Pomocí bílé barvy... Zobrazit článek >

Pokládka podlahy -

Koberce se vrací na výsluní

Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a chcete změnit i podlahové krytiny? Ze široké nabídky na našem trhu může být těžké vybrat to nejvhodnější. Laminát, PVC, dřevo, vinyl… A co koberec? Vzali jste jej v úvahu? Nabízí spoustu vynikajících užitných vlastností, příznivou pořizovací cenu a nevšední design. V následujících řádcích vám představíme přednosti, které si můžete při zakoupení koberce užívat i vy.Zobrazit článek >

Pokládka podlahy -

Nové plovoucí vinylové podlahy RS-click od české společnosti Fatra a.s.

Jste fandové českých výrobků? Potom pro vás máme zajímavou nabídku! Zbrusu nové plovoucí vinylové podlahy přední kvality od české značky Fatra, a. s. Fatra je tradiční výrobce, který se soustředí na produkci z kvalitního materiálu a inovace v konstrukci podlahových krytin...Zobrazit článek >