Jakou podlahu zvolit do nejvíce zatěžovaných místností, jako je hala, předsíň nebo kuchyň?

Podlahy jsou tou nejzatěžovanější částí vybavení místnosti, respektive celé domácnosti. Primárně z toho důvodu je jejich životnost omezená. Časový horizont, po který vám podlahy vydrží, závisí primárně na dvou aspektech – typu podlahy a zároveň péči o ní. Investice do kvalitní podlahy ho tedy může prodloužit i na 50 let. Údržba a případná renovace je však absolutně nevyhnutelná.

Podlahy v některých místnostech jsou však namáhány více než podlahy v místnostech jiných. Toto se týká především místností, jako jsou vstupní haly, předsíně a kuchyň. Jaké podlahy vybrat do těchto místností?

Podlahy do vstupních hal a předsíní – vyžadována odolnost prvního řádu

Ve vstupních halách a předsíních musíte počítat s vysokou zátěží. Do těchto místností se většinou vstupuje v obuvi, což neznamená jen vyšší míru nečistot, nýbrž zde hrozí také poškrábání od kamínků a v zimě musíte počítat i se solí, která na botách ulpí a může podlahu poškodit. Je tedy důležité zvolit vysoce odolnou podlahu, která nebude trpět častým vytíráním. Estetický dojem je však rovněž velmi důležitým aspektem. Jedná se totiž o první věc, které si každý návštěvník domácnosti všimne.

Vybrat vhodnou podlahu zní jako poměrně problematická záležitost. Nejvhodnějšími možnostmi jsou podlahy z kamene či případně keramické dlažby, nebo podlahy vinylové a laminátové. U druhé jmenované kategorie však musíte dbát na třídu zátěže. Kamenné podlahy pak mohou působit poněkud studeným dojmem a jejich zahřívání trvá poměrně delší dobu, a to především u podlah s vyšší tloušťkou. Na druhou stranu dokáže kámen akumulovat teplo a hřeje tedy i dlouho po vypnutí podlahového topení, což je vhodné u energeticky úsporných domů. Podlahy vinylové a podlahy laminátové jsou pak vhodnou volbou, chcete-li si pořídit podlahu měkčí a příjemnější na chůzi.

Podlahy do kuchyně – vyžadována odolnost druhého řádu

Druhou nejzatěžovanější a nejnáchylnější místností je kuchyň. Podlaha totiž může být vystavena mnoha různým vlivům – kapající vodě, nečistotám, padajícímu nádobí,… Stejně jako vstupní hala, je i kuchyň často uklízenou a vytíranou místností. Nejenže by podlaha v kuchyni měla být odolná vůči výše zmíněným vlivům, ale zároveň je velmi důležitá její protiskluznost a také aspekt hygieny. Nevhodné jsou tedy materiály hrubé a materiály se spárami. V opačném případě byste museli počítat s usazováním nečistot a náročnější údržbou.

Podlahy do kuchyně, do kuchyně se hodí především přírodní korkové podlahy s více vrstvami laku. Ten totiž zabrání vsáknutí tekutiny. Z řady syntetických materiálů se pak doporučují převážně vinylové podlahy, které se vyznačují svým moderním vzhledem, nízkou cenou a také možností opravy.


20.05. 2015 10:53

Podlahy do kuchyně - vinylová podlaha

Články Pokládka podlahy

Pokládka podlahy -

Při výběru podlahy myslete na barvy. Světlá opticky rozjasňuje a zvětšuje

Když hledáme vhodnou podlahu do malé místnosti, měli bychom vybírat ze světlých variant. Podlahy světlých odstínů dokážou menší místnosti alespoň opticky zvětšit. Čím to je? Světlé barvy odráží světlo a tím dělá prostor vzdušnější a větší. Další výhodou je, že světlé barvy jsou spojovány s čistotou a klidem, takže se vám v takových prostorách bude dobře odpočívat. Pomocí bílé barvy... Zobrazit článek >

Pokládka podlahy -

Koberce se vrací na výsluní

Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a chcete změnit i podlahové krytiny? Ze široké nabídky na našem trhu může být těžké vybrat to nejvhodnější. Laminát, PVC, dřevo, vinyl… A co koberec? Vzali jste jej v úvahu? Nabízí spoustu vynikajících užitných vlastností, příznivou pořizovací cenu a nevšední design. V následujících řádcích vám představíme přednosti, které si můžete při zakoupení koberce užívat i vy.Zobrazit článek >

Pokládka podlahy -

Nové plovoucí vinylové podlahy RS-click od české společnosti Fatra a.s.

Jste fandové českých výrobků? Potom pro vás máme zajímavou nabídku! Zbrusu nové plovoucí vinylové podlahy přední kvality od české značky Fatra, a. s. Fatra je tradiční výrobce, který se soustředí na produkci z kvalitního materiálu a inovace v konstrukci podlahových krytin...Zobrazit článek >